Vybíráme koberec, aneb jaký druh koberce zvolit?

Ať už kupujete koberec přes internet nebo v kamenné prodejně, měli byste mít určité znalosti o rozdělení koberců, případně jejich vlastnostech. Díky tomu lépe porozumíte popisům zboží v e-shopu a také prodejci nebo dodavateli, který vám bude schopen poradit.

Koberce lze dělit podle nejrůznějších kritérií a aspektů, v současnosti se nejvíce uplatňuje třídění dle materiálu, použitých vzorů, barev, výrobní techniky, způsobu pokládky nebo dle provedení nášlapné plochy.

Rozdělení koberců dle způsobu pokládky

 • Celoplošné koberce

Celoplošné koberce lze pokládat volně nebo přilepit na podklad. Mezi hlavní přednosti patří jednotný vzhled místnosti. Stylový vzhled interiér získá i v případě, že podklad není příliš kvalitní. Celoplošné koberce výborně izolují teplo a regulují hluk. Samozřejmostí je také příjemný pocit z chůze.

 

 • Kusové koberce

Skvělý doplněk pro jiné druhy podlahových krytin, a to i jiných celoplošných koberců. Mezi hlavní nevýhody kusových koberců patří zejména jejich pohyb po místnosti. V důsledku toho se mohou krčit a tím se ničí také okraje.

 • Kobercové dlaždice

Představují velmi odolný kobercový systém. Hlavní výhodou je možnost opotřebované díly vyměnit a koberec bude vypadat stále jako nový. Výměnou dlaždič však může dojít k odlišnosti mezi barvami u nových a starších dílů.

 • Lepené koberce

Lepené koberce se lepí převážně na beton nebo dřevo, jsou tvarově stálé, a tak není možné, aby se pokrčily, shrnovaly nebo rolovaly. Díky tomu mají dlouhou životnost a drží si svůj vzhled. Vzhledem k tomu, že se lepené koberce připevňují pomocí lepidla, dochází k poškození podlahy. Pro místnosti, ve kterých se předpokládá vysoká zátěž a frekvence, jsou lepené koberce jedinou možností.

 • Volně pokládané koberce

Oproti lepeným kobercům dochází k volné pokládce na daný podklad. Tato technologie se využívá především u podlahových dílů, ale také tam, kde se podkladová vrstva nesmí poškodit. Životnost koberce se snižuje v případě, že je zatížen nábytkem.

Třídění koberců dle použitého materiálu

 • Syntetické koberce

Tyto koberce jsou vyrobeny ze syntetických materiálů, tedy především z polyamidu (PA), polyakrylu (PAC), polyesteru (PES) či polypropylenu (PP). Díky tomu je zajištěna snadná manipulace a vysoká odolnost proti roztočům. Velmi oblíbené jsou rovněž pro svoji nízkou cenu. Vzhledem k nízké ceně a použitému materiálu mají na druhé straně nižší životnost v důsledku rychlejšího poškození vláken.

 • Koberce z přírodních vláken

Velmi dobře regulují vlhkost v místnosti. V případě nadměrné vlhkosti ji dokážou pohltit, v suchém prostředí ji dodají. Použitá vlákna se vrátí do původní polohy i při dlouhotrvajícím zatížení, například je-li koberec pod nábytkem. Koberce z přírodních vláken tak přirozeně mají vyšší cenu, časem línají a je třeba je řádně udržovat.

 • Kombinované koberce

Představují unikátní kombinaci předchozích typů. Kombinované koberce se vyznačují tím, že obsahují v různém poměru syntetické i přírodní materiály. Díky tomu disponují dobrými vlastnostmi z obou druhů.

Rozdělení dle výrobní techniky

 • Tkané koberce

Jedny z nejkvalitnějších výrobků, kterými můžete váš interiér opatřit. Tkané koberce se vyrábějí buď ručně, nebo strojovým proplétáním nití za použití nejrůznějších tkalcovských technik.

 • Všívané koberce

Všívané koberce patří mezi nejrozšířenější podlahové krytiny, uvádí se, že tvoří až 90 % všech koberců. Při jejich výrobě se využívá technika všívání příze do nosné podkladové tkaniny.

 • Vpichované koberce

Metoda výroby koberců, která patří mezi rychlé, ale současně levné. Základem je vpichování vláken do nosné vrstvy, mnohdy za použití lepidla. Výroba probíhá strojově a zpravidla se využívá příze z recyklovaného materiálu.

Rozdělen koberců dle nášlapné plochy

Na celkové životnosti koberce se podílejí zejména nášlapná vrstva, materiál, hustota celkové provedení. Kombinací všech těchto aspektů vznikají také ostatní vlastnosti koberců. Nášlapnou vrstvu tvoří celistvě položená vlákna tkaniny, přičemž jejich počet na metr čtvereční je základním parametrem pro zjištění kvality a rovněž ceny.

 • Střižený vlas

Tento typ se vyznačuje zastřižením smyček na stejnou výšku. Díky tomu vypadá koberec celistvě a optimálně se na něm zobrazují použité vzory. Také barvy jsou odolnější a ideálně se hodí do každé domácnosti.

 • Smyčka

 Koberce se smyčkou mají zvýšenou odolnost proti zatížení a také tak zvanou tvarovou paměť. To znamená, že při zatížení (například nábytkem) se vlákna po čase vracejí do původní polohy. Díky tomu jsou koberce se smyčkou vhodné do domácností a do prostor s vysokou zátěží.

 • Strukturovaná smyčka

Smyčky jsou utahovány nestejnoměrně, a tak povrch koberce působí plastickým dojmem. Koberce se strukturovanou smyčkou jsou ideální do prostředí, kde je zvýšená zátěž a častý provoz.

 • Střižený vlas – smyčka

Koberce se střiženým vlasem – smyčkou jsou unikátní díky své kombinaci technologií zmíněných výše.  Tento typ koberců má výrazně nižší viditelné opotřebení a lze na ně použít i vzory, které jemné nestejnoměrnosti zakryjí.


14.05. 2015 12:50

Koberce Koberce

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Vinylová podlaha Amorim Premier Real, dostupný luxus pro váš domov

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o portugalské vinylové podlaze Amorim Premier Real, která se řadí mezi ty luxusnější na českém trhu. Jedná se o jedny z nejžádanějších a nejoblíbenějších podlah. Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu, což mnozí znají pod zkratkou PVC. Samotná podlaha se skládá z několika různých vrstev, je heterogenní, ale s odlišnými specifiky. Tuto podlahu můžete volně položit plovoucím způsobem nebo celoplošně lepit. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné mozaiky - to je vůně dřeva a Orientu ve vašem interiéru

Stavíte dům, plánujete rekonstrukci bytu či vlastní kanceláře a přemýšlíte, čím interiér prostoru ozvláštnit? Dřevo je jedním z materiálů, který je nadčasový, kvalitní a především působí velice útulně a příjemně v jakémkoliv provedení. Pokud ale toužíte po dřevě s příběhem a tajemstvím, vylepšete svůj domov luxusními obklady z lodního dřeva z Dálného východu. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné podlahy Boen DesignWood

Pořízení dřevěné podlahy je možné bezpochyby ohodnotit jako šťastné rozhodnutí. Existuje jich však celá řada druhů, a proto by měl zákazník vždy vědět, který typ je pro něho ideálním řešením. Zobrazit článek >