Stavíte, nebo přestavujete? Pak začněte od podlahy! Jakou vybrat?

Pečlivý výběr vhodné podlahové krytiny se vám vrátí hned několikrát – může to být díky příjemnému pocitu při chůzi naboso, dodáním útulnosti nebo i radostí ze snadného a časově nenáročného úklidu.

Jaké varianty podlahy se nabízejí? Vybírat můžete z vinylových, dřevěných, laminátových, korkových či litých podlah, dalšími možnostmi jsou přírodní linoleum, dlažba nebo koberce. Nyní si seznámíme s výhodami a možnostmi těch nejoblíbenějších podlahových krytin.

Koberce: klasika, která zahřeje

Koberce se vyrábí z přírodních i syntetických materiálů, možná je také kombinace obojího. Používá se vlna, nylon nebo polyester, milovníky ekologie jistě potěší, že koberce lze vyrobit i z recyklovaných materiálů. Rozdílná je vždy výška vlasu, který je při výrobě koberců použitý, a způsob jeho konstrukce (střižený vlas nebo kobercová smyčka, případně opět kombinace obou typů). Kromě výšky vláken je důležitá také jejich hustota – čím hustší, tím je životnost koberce delší.

Při pokládání koberce se ujistěte, že je podklad suchý, čistý a rovný. Nezapomeňte, že se vyplatí koupit zhruba o 15 cm větší rozměr, než který jste doma naměřili. U větších ploch je vhodné koberec celý přilepit k podkladu, u rozměrově menších kousků stačí použít oboustrannou lepicí pásku po obvodu stěn.

Výhody použití koberce:

·        výborné tepelné a protihlukové izolační vlastnosti

·        udržuje teplo v místnosti

·        snižuje riziko uklouznutí

·        nabízí komfort při chůzi – měkký a tichý došlap

·        zabraňují víření prachu

·        nevyčerpatelné designové možnosti – různorodé barvy, velikosti, obrázky, geometrické obrazce, květinové vzory, dětské koberce a mnoho dalších variant

široké cenové rozpětí – vhodnou variantu najde každý zákazník

Nesmrtelné dřevěné podlahy

Tradičním a oblíbeným materiálem pro podlahové krytiny je dřevo. Při náležité údržbě překvapí svou dlouholetou životností a dodá domácnosti jedinečnou atmosféru. Dřevěné podlahy jsou vhodné do každého domu a bytu – nabízejí se rozmanité druhy dřeva s odlišným charakterem a fascinující barevností, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

I když pokládka dřevěné podlahy není složitou záležitostí, přizvěte si na ni specialisty, kteří zaručí výslednou krásu a bezchybnost položení. Podlaha, nejčastěji ve formě parketových lamel nebo masivních prken, se pomocí kvalitního lepidla lepí přímo na podklad. Ten by měl být rovný, čistý a suchý – pozor na přílišnou vlhkost! Následně se zbrousí a ošetří vhodnými přípravky (laky, oleji nebo mořidly). Další možností jsou vrstvené dřevěné podlahy (dvouvrstvé, třívrstvé a dýhované), které se mohou buď celoplošně přilepit, nebo se mohou položit plovoucím způsobem.

Pokud plánujete podlahové vytápění, zvolte dřevěné podlahy vrstvené. Ty odolají jak změnám teploty, tak případným změnám vlhkosti.

I dřevěnou podlahu je nutné pravidelně uklízet. Čím lepší péči jí věnujete, tím déle se vám odvděčí svou originální krásou. V případě poškození je možné dřevěné podlahy až několikrát renovovat, čímž se obnoví jejich původní vzhled. Pro údržbu je samozřejmostí používání kvalitního koštěte, pomocí kterého můžete dřevěnou podlahu zbavovat prachu, nečistot a další špíny. Hůře přístupná místa je vhodné vysávat. Na rozlité nápoje a zaschlé skvrny použijte speciální přípravky doporučené pro péči o dřevěné podlahy. Při vytírání šetřete vodou, hadr by měl být vlhký, nikoli mokrý.

Mezi výhody dřevěných podlah patří:

·        unikátnost barev a vzorů

·        při správné údržbě dlouholetá životnost

·        přírodní materiál

·        snadná možnost renovace podlahy – lze ji opakovaně renovovat a omladit tak její povrch a oživit přirozenou krásu dřeva

·        možnost barevné úpravy

·        široký výběr z tradičních i exotických dřevin

·        příjemná podlaha na dotek bosou nohou

·        zútulnění interiéru

Snadná údržba, to jsou vinylové podlahy

Primární složkou vinylových podlahových krytin jsou polyvinylchloridové pryskyřice (PVC), změkčovadla (s vysokou molekulovou hmotností rozpouštědla), pigmenty a stopové stabilizátory, které se lisují na podkladovou vrstvu. Ta může být vyrobena z plsti, z MDF materiálu, ze skleněného rouna s velkou hustotou nebo ze směsi buničiny a uhličitanu vápenatého. Na desku je tedy nalisována vrstva PVC s dekorativním fotomotivem. Může znázorňovat kámen, cihly, mramor, dřevo a stovky dalších vzorů a designů. Na vysoce lesklé vinylové desky se na konci procesu nanáší čirá polyuretanová vrstva. Pokud je podlahová vinylová krytina samolepicí, nanesené lepidlo je vyrobené z organických pryskyřic.

Podle složení rozlišujeme vinylové podlahy na celovinylové (homogenní) nebo složené z vrstev (heterogenní). Dále je lze dělit na vinylové role a vinylové dílce. Dílce dále můžeme dělit na celoplošně lepené, volně položitelné, samolepící a plovoucí neboli zámkové.

Nabídka je natolik rozmanitá, že své využití naleznou v jakémkoli prostoru, včetně koupelny.

Údržba vinylové podlahy je velice snadná, vždy se ale raději zeptejte prodejce v prodejně či si přečtěte příbalový leták. Většinou postačí podlahu zamést, vysát či přetřít navlhčených mopem. 

Výhody vinylových podlah jsou:

·        snadná a rychlá údržba – pouze zametete a vytřete, není nutné používat speciální přípravky, nemusí se voskovat

·        podlahy jsou antistatické a antialergické – vhodné, pokud máte domácího mazlíčka nebo malé děti

·        odolnost vůči promáčknutí, poškrábání a potrhání

·        pod vinyl můžete nainstalovat podlahového topení

·        jejich akustické vlastnosti – fungují jako zvuková izolace

·        výborné tepelné vlastnosti

·        rozsáhlá paleta barev a vzorů – uspokojí i nejnáročnějšího zákazníka

·        realistické dekory

·        snadná pokládka

·        vynikající poměr cena versus kvalita

Přírodní linoleum vyhoví všem ekologům

Přírodní linoleum má dlouhou historii. Bylo vynalezeno v Anglii v roce 1863 Frederickem Waltonem. Název této podlahové krytiny vznikl spojením latinských slov linum (len) a oleum (olej). Jedná se o čistě přírodní materiál. Lněný olej pomocí oxidace vytvoří hustou směs, ta se následně ochladí a smíchá se s pryskyřicí a dřevitou moučkou. Tento mix se natáhne na jutový podklad. Na spodní stranu desky se pro zlepšení akustických vlastností přidává tenká vrstva korku.

Linoleum jako produkt z čistě přírodních složek uspokojí potřeby zákazníků, kteří jsou odpovědní k životnímu prostředí a nejsou lhostejní k jeho ochraně. Zajímavostí je i to, že linoleum je biologicky odbouratelné a neprodukuje při rozkladu škodlivé plyny nebo toxiny (stejnými vlastnostmi se vyznačují některé druhy vinylových podlah).

Ke kladům přírodního linolea řadíme:

·        snadné čištění podlahy

·        není nutné speciální ošetřování podlahové krytiny

·        přírodní materiál

·        nepřeberné množství barev a vzorů

·        snadná a hravá kombinovatelnost jednotlivých barev – možnost tvorby jedinečného interiéru

·        přírodní materiál vhodný pro alergiky a astmatiky

·        antibakteriální povrch – linoleum se často využívá jako podlahová krytina v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních

Pokládku laminátových podlah zvládne takřka každý

Podlahy z laminátu našly svůj domov v mnoha českých domácnostech. Laminátové podlahy jsou několikavrstvým syntetickým produktem: Vrstvy jsou k sobě spojeny procesem laminace. Design laminátu může představovat cokoli, co si představíte – dřevo, kámen nebo i fotografii. To vše díky tomu, že jednou ze složek je fotomotiv, který je překrytý čirou ochrannou vrstvou.

Laminátové podlahy jsou složené z několika vrstev. Spodní slouží k stabilizaci. Jejím úkolem je zvyšovat pevnost podlahové krytiny a snížit působení vlhkosti. Jádro se skládá z dřevovláknité desky s vysokou hustotou. Je napuštěné pryskyřicí, aby byla vrstva tvrdá a odolná vodě. Následuje vzor, tenký papír, na kterém je natištěn dekor laminátu. Vrchní nášlapná vrstva je vyrobena ze speciální pryskyřičné celulózy. Chrání laminátovou podlahu před skvrnami a pronikáním vlhkosti a dodává jí vizuální přitažlivost.

Laminátové podlahy, kromě jiných předností, vynikají snadností pokládky. Pokládá se tzv. plovoucím způsobem (odtud je známý název plovoucí podlahy). Jednotlivé lamely jsou spojovány pomocí zaklapávacího systému, spoje jsou suché a nelepí se (v některých případech se spoje mohou lepit). Důležité je nezapomenout u stěn a sloupků na dilatační spáru, nepokládat na vlhký podklad a dopřát laminátovým deskám před pokládkou alespoň 48 hodin aklimatizace v místnosti s minimální teplotou 18°C. Nezapomeňte pod laminát instalovat izolační vrstvu – uchrání podlahu od vlhkosti. Krásu laminátové podlahy je vhodné zvýraznit doplněním ozdobných a přechodových lišt.

I laminátovou podlahovou krytinu je nutné udržovat. Naštěstí to jde opravdu snadno. Prach a nečistoty působí jako brusný materiál na povrchu laminátu, musíte je pravidelně odstraňovat, aby si podlaha uchovala svou krásu. Použít můžete koště nebo vysavač. Vytírá se vlhkým hadrem nebo mopem, opět by neměl být příliš mokrý – pokud by byl, podlahu ještě jednou setřete čistým hadrem úplně do sucha.

Výhody laminátových podlah jsou:

·        snadné čištění podlahy

·        stálobarevnost podlahy

·        dobrá odolnost vůči skvrnám

·        jednoduchá náprava při poškození – stačí vyndat zničenou lamelu a vyměnit ji

·        podlahu je možné snadno demontovat, a pokud je to nutné či žádoucí, lze ji přemístit na jiné místo a znovu použít

·        antistatické a antialergické vlastnosti

·        možnost pořízení voděodolné laminátové podlahy – vhodná do koupelen a kuchyní

·        příznivá cena


27.04. 2016 12:19

Dřevěné podlahy

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Vinylová podlaha Amorim Premier Real, dostupný luxus pro váš domov

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o portugalské vinylové podlaze Amorim Premier Real, která se řadí mezi ty luxusnější na českém trhu. Jedná se o jedny z nejžádanějších a nejoblíbenějších podlah. Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu, což mnozí znají pod zkratkou PVC. Samotná podlaha se skládá z několika různých vrstev, je heterogenní, ale s odlišnými specifiky. Tuto podlahu můžete volně položit plovoucím způsobem nebo celoplošně lepit. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné mozaiky - to je vůně dřeva a Orientu ve vašem interiéru

Stavíte dům, plánujete rekonstrukci bytu či vlastní kanceláře a přemýšlíte, čím interiér prostoru ozvláštnit? Dřevo je jedním z materiálů, který je nadčasový, kvalitní a především působí velice útulně a příjemně v jakémkoliv provedení. Pokud ale toužíte po dřevě s příběhem a tajemstvím, vylepšete svůj domov luxusními obklady z lodního dřeva z Dálného východu. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné podlahy Boen DesignWood

Pořízení dřevěné podlahy je možné bezpochyby ohodnotit jako šťastné rozhodnutí. Existuje jich však celá řada druhů, a proto by měl zákazník vždy vědět, který typ je pro něho ideálním řešením. Zobrazit článek >