Plovoucí vinylové podlahy – jejich vlastnosti a hlavní výhody

Nabídka podlahových krytin je dnes velmi rozmanitá a každý si může vybrat z pestré palety různých podlah, které se liší nejen vzhledem a cenou, ale i materiálem, způsobem pokládky a řadou dalších vlastností (např. odolnost vůči poškození, náročnost údržby, voděodolnost, hlučnost nebo vhodnost pro dané prostředí). K nejoblíbenějším typům podlah v posledních letech patří zejména vinylové plovoucí podlahy (někdy se místo označení plovoucí používá termín zámkové). Jaké jsou jejich klíčové vlastnosti, jaké typy těchto podlah rozlišujeme a v čem je jejich největší pozitivum?

Čím se tyto podlahy vyznačují?

Plovoucí vinylové podlahy jsou typem podlahové krytiny, kterou ke svému podkladu nemusíte lepit, ale stačí ji pouze volně položit. Jejich pokládka se provádí pomocí tzv. zámkového spoje a je tedy mnohem snazší než u běžných typů podlah. Pokud jde o materiál, z něhož jsou vyrobeny, tak kromě samotného vinylu mají i další vrstvy, může se jednat např. o vinyl (celovinylové), speciální HDF desku, korkovou podložku, případně je vinyl kombinovaný s textilní podložkou a pevnou základní deskou. Díky svým vlastnostem jsou tyto podlahy vhodné prakticky do všech místností, kromě obytných prostor se ale využívají i pro komerční objekty.

Jaké jsou hlavní výhody plovoucí vinylové podlahy?

Vinylové plovoucí podlahy mají spoustu předností, pro které se vyplatí si je pořídit. Mezi jejich největší klady patří zejména:

-       relativně nízká pořizovací cena (zvláště oproti některým podlahám ze dřeva)

-       široké možnosti využití (do obýváku, dětského pokoje, kuchyně, koupelny, kanceláře, nemocnice, haly apod.)

-       snadná a rychlá pokládka pomocí zámkového spoje (pokládají se obdobným způsobem jako laminátové podlahy)

-       jednoduchá údržba, která Vám zabere jen minimum času

-       výborná odolnost vůči vodě i mechanickému poškození

-       můžete je použít i do místností, kde je podlahové vytápění

-       jsou ideální do domácností, kde žijí domácí zvířátka (pejsci, kočičky apod.)

-       mají nízkou hlučnost a vysokou pružnost

-       výhodou je i jejich pěkný vzhled, výběr z mnoha různých atraktivních dekorů atd.

Jaké druhy těchto podlah rozlišujeme?

Obecně můžete plovoucí vinylové podlahy rozdělit do tří základních skupin – na celovinylové, na vinylové podlahy s HDF deskou a na podlahy s korkovou podložkou. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Plovoucí vinylové podlahy s HDF deskou

U tohoto typu podlahové krytiny je nosná deska z HDF materiálu, která je následně potažena vrstvou vinylovou. Zámkový spoj je umístěn přímo na HDF desce. S lamelami se pracuje podobně jako např. u laminátových podlah.

Plovoucí vinylové podlahy s akustickou korkovou podložkou (DOPORUČUJEME)

V poslední době se mezi nejoblíbenější plovoucí vinylové podlahy řadí ty se speciální korkovou podložkou. Korková podložka bývá umístěna někdy hned pod vinylem, někdy pod nosnou deskou a někdy pod vinylem i nosnou deskou. Díky těmto podložkám má pak podlaha lepší izolační vlastnosti (tepelné i akustické), je příjemně hřejivá na omak a komfortnější při došlápnutí. Díky korku je možné provést instalaci podlahy i bez vystěrkování podkladu. Podlaha je vhodná i na podlahové vytápění.

Celovinylové plovoucí podlahy

V tomto případě se jedná o podlahu bez nosné desky, takže se pod ni musí umístit vhodná podložka, jež je určená speciálně pro tento druh podlahové krytiny. Podlahu tvoří cca 4,5 mm silná vinylová lamela, složená z několika PVC vrstev a mřížek. Je tedy jednoho složení. Pokládá se stejně jako u předchozího typu, plovoucím způsobem za pomoci zámkového spoje a tzv. click systému. Vzhledem k tomu, že je zde nutné nejdříve položit speciální podklad, je lepší se obrátit na profesionály, kteří Vám pokládku provedou – budete tak mít jistotu, že podlaha bude nainstalovaná přesně tak, jak má být.

Přední výrobci plovoucích vinylových podlah

K nejkvalitnějším značkám, které jsou u nás dostupné, patří zejména francouzský výrobce Gerflor a česká společnost Fatra. Oba výrobci mají ve svém sortimentu vysoce kvalitní, odolné a cenově dostupné vinylové podlahy a jejich produkty si můžete snadno objednat nebo koupit ve specializovaných prodejnách.

Kde se dají tyto podlahové krytiny koupit?

Vybavení domácnosti, jako jsou např. podlahy, je nejlepší kupovat od skutečných odborníků, kteří se v dané oblasti perfektně orientují, dokáží Vám poradit a nabízejí jen to nejlepší zboží. Mezi takové patří společnost Plancher, s.r.o., která kromě prodeje podlahových krytin a dveří poskytuje také další služby – jednou z nich je i odborná pokládka podlah. Více informací o této společnosti najdete na webových stránkách www.plancher.cz, kde si můžete prohlédnout i kompletní sortiment zboží.


27.04. 2016 09:14

Plovoucí vinylové podlahy Moduleo - click systém Plovoucí vinylové podlahy Moduleo Plovoucí vinylové podlahy Gerflor Plovoucí vinylové podlahy Fatra

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Vinylová podlaha Amorim Premier Real, dostupný luxus pro váš domov

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o portugalské vinylové podlaze Amorim Premier Real, která se řadí mezi ty luxusnější na českém trhu. Jedná se o jedny z nejžádanějších a nejoblíbenějších podlah. Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu, což mnozí znají pod zkratkou PVC. Samotná podlaha se skládá z několika různých vrstev, je heterogenní, ale s odlišnými specifiky. Tuto podlahu můžete volně položit plovoucím způsobem nebo celoplošně lepit. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné mozaiky - to je vůně dřeva a Orientu ve vašem interiéru

Stavíte dům, plánujete rekonstrukci bytu či vlastní kanceláře a přemýšlíte, čím interiér prostoru ozvláštnit? Dřevo je jedním z materiálů, který je nadčasový, kvalitní a především působí velice útulně a příjemně v jakémkoliv provedení. Pokud ale toužíte po dřevě s příběhem a tajemstvím, vylepšete svůj domov luxusními obklady z lodního dřeva z Dálného východu. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné podlahy Boen DesignWood

Pořízení dřevěné podlahy je možné bezpochyby ohodnotit jako šťastné rozhodnutí. Existuje jich však celá řada druhů, a proto by měl zákazník vždy vědět, který typ je pro něho ideálním řešením. Zobrazit článek >