Moderní podlahové krytiny: PVC, vinyl, linoleum, marmoleum

Trh s podlahovými krytinami nabízí velké množství materiálů, z nichž si stačí zvolit ten nejvhodnější. Výběr je široký – přírodní podlahy ze dřeva, linoleum, marmoleum, dlažba, koberce, nebo syntetické krytiny, jako jsou podlahy z PVC či z vinylu.

Výběr správné podlahové krytiny není snadný. Kromě ceny a vzhledu bychom měli zohlednit i funkční a technické vlastnosti, mezi které patří odolnost proti oděru, možnost pokládky na podlahové vytápění, odolnost proti působení vody, náročnost na čištění a údržbu, působení krytiny na dotek a další podobné faktory.

Nabídka je široká a pro laika může být složité zvolit správný typ podlahové krytiny – často jsou na první pohled k nerozeznání, rozdíly mezi nimi jsou ale značné.

Z čeho a jak se vyrábí

Linoleum i marmoleum patří mezi čistě přírodní materiály. Vyrábí se technologií vysokotlakého lisování surovin - lněného oleje, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a barevných pigmentů na jutovou textilii nebo vodě odolnou HDF desku. Pro zlepšení akustických vlastností se na spodní stranu desky přidává tenká vrstva korku. Proti otěru a jinému poškození je potažený povrchovým ochranným filmem. Díky přírodním surovinám je vhodný pro alergiky a astmatiky.

Oproti tomu PVC či vinyl (PVC je zkratkou pro polyvinylchlorid, PVC je tedy měkčený vinyl) jsou materiály syntetické. Nosnou vrstvou je u PVC skleněné rouno s velkou hustotou, které zajišťuje rozměrovou stálost materiálu. Na něm je vrstva PVC s fotomotivem (dřevo, dlažba a podobně). Pro trvanlivost a odolnost proti otěru je na fotomotiv nanesena čirá nášlapná vrstva.

Pokládka linolea a vinylu

Pokládka linolea i vinylu se zdá být snadnou záležitostí, přesto je vhodnější svěřit ji profesionálům – vyhnete se tak nevzhledným boulím či špatně provedeným spárám.

Linoleum se vyrábí v dvoumetrových širokých pásech nebo v podobě plovoucí podlahy. Krytina se klade na předem připravený rovný, suchý, čistý a hladký povrch. Linoleové pásy se na podklad upevňují celoplošným lepením, vzájemně se spojují pomocí svařovací šňůry. Šňůra může svár barevně zvýraznit nebo naopak potlačit. Pomocí svařování se také aplikují zvolené obrázky a bordury.

PVC krytiny lze v rodinných domech a bytech pokládat volně, plocha by ale měla být maximálně do 20 m2. Před pokládkou je vhodné skladovat PVC přes noc v místnosti, kam se bude pokládat. Teplota v místnosti by měla být nejméně 18°C. Na větších plochách je pak lepší PVC stejně jako linoleum přilepit.

U linolea i vinylu je možné využít přechodové profily a soklové lišty, které vylepší pěkný vzhled nové podlahy.

Kam se hodí

Využití linolea i PVC je široké, důležité je především volit s ohledem na vytížení podlahy – tam, kde bude krytina velmi často využívána, by měl výběr padnout na nejodolnější materiály. Podle druhu ale najdeme vhodné místo pro každou z podlah – od jídelny nebo dětského pokoje přes kuchyň, chodby, sklepy nebo schody, až po vlhké prostory koupelny. 

Díky lehké údržbě a antibakteriálnímu povrchu jsou moderní povrchové krytiny vhodné i do nejvytíženějších prostor, jako jsou nemocnice, kanceláře či obchody.

Údržba linolea a PVC

Snadná údržba je velkým plusem pro volbu linolea nebo PVC. K čištění se používají přípravky na mýdlové bázi, pozor ale na ty příliš agresivní! Mohly by poškodit strukturu materiálu. Podlahu zameteme, případně vysajeme a poté vytřeme vlhkým hadrem či mopem.

Linoleum, marmoleum, PVC i vinyl zažívají obrovský boom. Na trhu existuje celá škála barev a vzorů. Od svého vzniku v roce 1863, kdy si nechal britský chemik Frederick Walton patentovat jeho výrobní proces, linoleum doznalo velkých pokroků a pro svou cenu, kvalitu a trvanlivost je jedním z nejoblíbenějších podlahových povrchů.


27.10. 2014 11:23

Vinylova - podlaha Pvc - podlaha

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Vinylová podlaha Amorim Premier Real, dostupný luxus pro váš domov

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o portugalské vinylové podlaze Amorim Premier Real, která se řadí mezi ty luxusnější na českém trhu. Jedná se o jedny z nejžádanějších a nejoblíbenějších podlah. Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu, což mnozí znají pod zkratkou PVC. Samotná podlaha se skládá z několika různých vrstev, je heterogenní, ale s odlišnými specifiky. Tuto podlahu můžete volně položit plovoucím způsobem nebo celoplošně lepit. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné mozaiky - to je vůně dřeva a Orientu ve vašem interiéru

Stavíte dům, plánujete rekonstrukci bytu či vlastní kanceláře a přemýšlíte, čím interiér prostoru ozvláštnit? Dřevo je jedním z materiálů, který je nadčasový, kvalitní a především působí velice útulně a příjemně v jakémkoliv provedení. Pokud ale toužíte po dřevě s příběhem a tajemstvím, vylepšete svůj domov luxusními obklady z lodního dřeva z Dálného východu. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné podlahy Boen DesignWood

Pořízení dřevěné podlahy je možné bezpochyby ohodnotit jako šťastné rozhodnutí. Existuje jich však celá řada druhů, a proto by měl zákazník vždy vědět, který typ je pro něho ideálním řešením. Zobrazit článek >