Laminátové podlahy

Pokud vybíráte novou podlahu a nejste s možnostmi trhu dobře obeznámeni, může pro vás být volba té nejvhodnější poměrně náročná. Trh s podlahovými krytinami nabízí široké množství materiálů, z nichž není snadné zvolit ten nejlepší. Kromě ceny a vzhledu byste měli zohlednit i funkční a technické vlastnosti, mezi které patří odolnost proti oděru, způsob pokládky, odolnost proti působení vody, náročnost na čištění a údržbu nebo působení krytiny na dotek.

Jedna z variant, u které najdeme mnoho plusových faktorů, jsou laminátové podlahy. Pojďme si je blíže představit.

Co to jsou laminátové podlahy?

Laminátové podlahy jsou složené ze tří vrstev – spodní je impregnovaná vrstva, která zvyšuje tvarovou stabilitu a omezuje působení vlhkosti, střední vrstva je pak nosná deska, ta je vyrobena z dřevěných materiálů a horní vrstva je to, co vidíte při pohledu na podlahu. Má užitnou a dekorativní funkci, skládá se ze speciální pryskyřičné celulózy. Její úlohou je dodat podlaze odolnost vůči namáhání a také vizuální přitažlivost.

Krátký pohled do historie laminátových podlah – první laminátová podlaha byla vyrobena v roce 1977 ve Švédsku, na trh se pak dostala v roce 1980. Kvalita laminátu se díky stálému vývoji podstatně zlepšila a konkuruje tak ostatním podlahovým krytinám ve všech ohledech – množství vzorů, užitnost, snadnost údržby a v neposlední řadě také v ceně. Cena laminátové podlahy je oproti ostatním krytinám na trhu příznivější.

Pokládka laminátové podlahy

Pro šikovného domácího kutila není pokládka laminátové podlahy náročnou záležitostí, přesto je vhodnější pro dokonalý výsledek pozvat na práci profesionální firmu.

Základní pravidla pro pokládku jsou:

  • Aklimatizace laminátové podlahy minimálně 48 hodin před pokládáním – uložte desky v místnosti při minimální teplotě 18°C.
  • Podklad musí být čistý, suchý a dostatečně pevný. Také musí být rovný a nesmí obsahovat zbytkovou vlhkost – na to pozor, tu vykazuje například nový beton, u laminátu by mohla způsobit značné poškození.
  • Pokládat můžete na dřevěnou podlahu, podkladové panely, potěr, beton, asfalt, naopak nevhodné jsou linoleum nebo PVC – ty musíte před pokládáním odstranit.
  • Důležité je u stěn nebo sloupků zachovávat dilatační spáru 10 až 15 mm
  • Před pokládkou laminátové podlahy je vhodné položit izolační PE fólii.
  • Samotná pokládka laminátové podlahy je jednoduchá – pokládá se tzv. plovoucím způsobem (odtud je známý název plovoucí podlahy). Jednotlivé lamely jsou spojovány pomocí zaklepávacího systému (suchý spoj bez lepení).
  • Nezapomeňte na možnost využití přechodových, koncových nebo soklových lišt, i tyto malé detaily zvýrazní krásnu vaší nové laminátové podlahy.

Výhody laminátových podlah

Kvalitní laminátové podlahy, jako například laminátové podlahy Pergo, Parador nebo Egger, mají mnoho předností, mezi které patří:

·         odolnost proti oděru a nárazu,

·         při případném poškození je možné lamelu vyjmout a vyměnit,

·         snadná údržba laminátové podlahy – podlahu můžete zametat i vysávat, otírat mopem, případně vlhkým hadrem – vždy je ale vhodné hadr dostatečně vyždímat,  

·         odolnost vůči skvrnám – i nejodolnější znečištění (například od červeného vína) odstraníte vlhkým hadrem,

·         nemění svou barvu, jsou stálobarevné,

·         možnost pokládky laminátových podlah na podlahové topení,

·         variabilita vzorů a barev – od klasických dřevěných, přes kamenné až po dlaždice – svůj dokonalý design najde opravdu každý zákazník,

·         laminátové podlahy jsou antistatické a ideální pro alergiky,

·         možnost výběru dle očekávaného stupně zatížení – třídy zatížení jsou nejčastěji v rozmezí 31-34; laminátové podlahy jsou díky tomu vhodnou volbou do domácností i do komerčních prostor,

·         cena laminátových podlah není vysoká, laminát tak nabízí vynikající poměr cena versus hodnota. Pro pořízení té nejlevnější varianty využijte laminátové podlahy ve výprodeji.


10.11. 2014 10:52

Laminátová podlaha v ložnici Laminátová podlaha v kuchyni

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Vinylová podlaha Amorim Premier Real, dostupný luxus pro váš domov

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o portugalské vinylové podlaze Amorim Premier Real, která se řadí mezi ty luxusnější na českém trhu. Jedná se o jedny z nejžádanějších a nejoblíbenějších podlah. Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu, což mnozí znají pod zkratkou PVC. Samotná podlaha se skládá z několika různých vrstev, je heterogenní, ale s odlišnými specifiky. Tuto podlahu můžete volně položit plovoucím způsobem nebo celoplošně lepit. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné mozaiky - to je vůně dřeva a Orientu ve vašem interiéru

Stavíte dům, plánujete rekonstrukci bytu či vlastní kanceláře a přemýšlíte, čím interiér prostoru ozvláštnit? Dřevo je jedním z materiálů, který je nadčasový, kvalitní a především působí velice útulně a příjemně v jakémkoliv provedení. Pokud ale toužíte po dřevě s příběhem a tajemstvím, vylepšete svůj domov luxusními obklady z lodního dřeva z Dálného východu. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné podlahy Boen DesignWood

Pořízení dřevěné podlahy je možné bezpochyby ohodnotit jako šťastné rozhodnutí. Existuje jich však celá řada druhů, a proto by měl zákazník vždy vědět, který typ je pro něho ideálním řešením. Zobrazit článek >