Dřevěné podlahy – jejich výhody a rozdělení

K nejoblíbenějším typům podlahových krytin patří již mnoho let dřevěné podlahy. Pro výrobu podlah je dřevo jedním z nejvhodnějších materiálů – velmi dobře se opracovává, výborně izoluje teplo, dobře vypadá a mnohdy je dřevěná podlaha skvělým designovým doplňkem, jenž podtrhne celkové ladění místnosti.

Dřevěné podlahy navíc můžete použít do různých místností – hodí se především do obývacích pokojů, do dětských pokojů, ale i do koupelen a dalších částí domu či bytu.

Podlahy ze dřeva se dělí na několik typů – na následujících řádcích si vysvětlíme, o jaké typy podlah se jedná a jaké jsou jejich charakteristické vlastnosti.

Jak dřevené podlahy rozdělujeme?

Veškeré podlahy ze dřeva můžeme v základu rozdělit do dvou hlavních kategorií – celomasivní dřevěné podlahy a vrstvené dřevěné podlahy. Mezi celomasivní dřevěné podlahy patří podlahová prkna, klasické parkety, průmyslové mozaiky nebo podlahy z exotických druhů dřeva. Do vrstvených podlah pak řadíme podlahy dvouvrstvé, třívrstvé a dýhované.

Celomasivní dřevěné podlahy

Parkety

Oblíbený a již tradiční druh podlahové krytiny, který se velmi snadno udržuje, dlouho vydrží a navíc jej můžete poskládat do různých vzorů. Parkety se vyrábějí z různých druhů dřeva, mezi ty nejběžnější patří dub nebo jasan.

Průmyslové mozaiky

V tomto případě se jedná o dřevěné podlahy, jež jsou složeny z malých dílků, vzájemně spojených páskami. Výhodou průmyslové mozaiky je mimo jiné její dlouhá životnost. Pokud jde o její povrchovou úpravu, nejvhodnější metodou je olejování.

Podlahová prkna

Hlavní předností podlahových prken je jejich vysoká odolnost a s tím spojená dlouhá životnost. Naopak tento typ dřevěné podlahy není určený pro využití do místností s podlahovým vytápěním.

Celomasivní exotické podlahy

Tento typ podlah je vhodný zejména pro náročnější zákazníky a vyznačuje se nadstandardní kvalitou a špičkovým zpracováním. Pro jejich výrobu se používají exotické dřeviny, mezi něž patří např. Merbau, Wenge, Zebrano nebo Americké Iroko. Často se využívají i k výrobě venkovních teras. Celomasivní exotické podlahy jsou vysoce odolné, kvalitní, mají dlouhou životnost a jejich jedinou nevýhodou je poněkud vyšší pořizovací cena.

Vrstvené dřevěné podlahy

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

Tyto podlahy mají vždy spodní vrstvu, která plní nosnou a stabilizační funkci, a horní vrstvu, jež je nášlapná. Povrchovou úpravu lze provést lakováním nebo olejováním. Co se týká materiálu na jejich výrobu, běžně se používá např. javor, dub, ořech, jasan, třešeň nebo iroko.

Třívrstvé a dýhované dřevěné podlahy

Třívrstvé dřevěné podlahy mají navíc ještě střední vrstvu, jež je vybavena speciálním zámkovým systémem. Dýhované podlahy se pak dělají jak ve dvouvrstvém, tak i ve třívrstvém provedení.


27.04. 2015 09:01

Dřevěné podlahy Dřevěné podlahy - dubové schodiště

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Vinylová podlaha Amorim Premier Real, dostupný luxus pro váš domov

V tomto článku se dozvíte všechny důležité informace o portugalské vinylové podlaze Amorim Premier Real, která se řadí mezi ty luxusnější na českém trhu. Jedná se o jedny z nejžádanějších a nejoblíbenějších podlah. Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu, což mnozí znají pod zkratkou PVC. Samotná podlaha se skládá z několika různých vrstev, je heterogenní, ale s odlišnými specifiky. Tuto podlahu můžete volně položit plovoucím způsobem nebo celoplošně lepit. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné mozaiky - to je vůně dřeva a Orientu ve vašem interiéru

Stavíte dům, plánujete rekonstrukci bytu či vlastní kanceláře a přemýšlíte, čím interiér prostoru ozvláštnit? Dřevo je jedním z materiálů, který je nadčasový, kvalitní a především působí velice útulně a příjemně v jakémkoliv provedení. Pokud ale toužíte po dřevě s příběhem a tajemstvím, vylepšete svůj domov luxusními obklady z lodního dřeva z Dálného východu. Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Dřevěné podlahy Boen DesignWood

Pořízení dřevěné podlahy je možné bezpochyby ohodnotit jako šťastné rozhodnutí. Existuje jich však celá řada druhů, a proto by měl zákazník vždy vědět, který typ je pro něho ideálním řešením. Zobrazit článek >