Plovoucí vinylové podlahy – jejich vlastnosti a hlavní výhody

Nabídka podlahových krytin je dnes velmi rozmanitá a každý si může vybrat z pestré palety různých podlah, které se liší nejen vzhledem a cenou, ale i materiálem, způsobem pokládky a řadou dalších vlastností (např. odolnost vůči poškození, náročnost údržby, voděodolnost, hlučnost nebo vhodnost pro dané prostředí). K nejoblíbenějším typům podlah v posledních letech patří zejména vinylové plovoucí podlahy (někdy se místo označení plovoucí používá termín zámkové). Jaké jsou jejich klíčové vlastnosti, jaké typy těchto podlah rozlišujeme a v čem je jejich největší pozitivum?

Čím se tyto podlahy vyznačují?

Plovoucí vinylové podlahy jsou typem podlahové krytiny, kterou ke svému podkladu nemusíte lepit, ale stačí ji pouze volně položit. Jejich pokládka se provádí pomocí tzv. zámkového spoje a je tedy mnohem snazší než u běžných typů podlah. Pokud jde o materiál, z něhož jsou vyrobeny, tak kromě samotného vinylu mají i další vrstvy, může se jednat např. o vinyl (celovinylové), speciální HDF desku, korkovou podložku, případně je vinyl kombinovaný s textilní podložkou a pevnou základní deskou. Díky svým vlastnostem jsou tyto podlahy vhodné prakticky do všech místností, kromě obytných prostor se ale využívají i pro komerční objekty.

Jaké jsou hlavní výhody plovoucí vinylové podlahy?

Vinylové plovoucí podlahy mají spoustu předností, pro které se vyplatí si je pořídit. Mezi jejich největší klady patří zejména:

-       relativně nízká pořizovací cena (zvláště oproti některým podlahám ze dřeva)

-       široké možnosti využití (do obýváku, dětského pokoje, kuchyně, koupelny, kanceláře, nemocnice, haly apod.)

-       snadná a rychlá pokládka pomocí zámkového spoje (pokládají se obdobným způsobem jako laminátové podlahy)

-       jednoduchá údržba, která Vám zabere jen minimum času

-       výborná odolnost vůči vodě i mechanickému poškození

-       můžete je použít i do místností, kde je podlahové vytápění

-       jsou ideální do domácností, kde žijí domácí zvířátka (pejsci, kočičky apod.)

-       mají nízkou hlučnost a vysokou pružnost

-       výhodou je i jejich pěkný vzhled, výběr z mnoha různých atraktivních dekorů atd.

Jaké druhy těchto podlah rozlišujeme?

Obecně můžete plovoucí vinylové podlahy rozdělit do tří základních skupin – na celovinylové, na vinylové podlahy s HDF deskou a na podlahy s korkovou podložkou. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Plovoucí vinylové podlahy s HDF deskou

U tohoto typu podlahové krytiny je nosná deska z HDF materiálu, která je následně potažena vrstvou vinylovou. Zámkový spoj je umístěn přímo na HDF desce. S lamelami se pracuje podobně jako např. u laminátových podlah.

Plovoucí vinylové podlahy s akustickou korkovou podložkou (DOPORUČUJEME)

V poslední době se mezi nejoblíbenější plovoucí vinylové podlahy řadí ty se speciální korkovou podložkou. Korková podložka bývá umístěna někdy hned pod vinylem, někdy pod nosnou deskou a někdy pod vinylem i nosnou deskou. Díky těmto podložkám má pak podlaha lepší izolační vlastnosti (tepelné i akustické), je příjemně hřejivá na omak a komfortnější při došlápnutí. Díky korku je možné provést instalaci podlahy i bez vystěrkování podkladu. Podlaha je vhodná i na podlahové vytápění.

Celovinylové plovoucí podlahy

V tomto případě se jedná o podlahu bez nosné desky, takže se pod ni musí umístit vhodná podložka, jež je určená speciálně pro tento druh podlahové krytiny. Podlahu tvoří cca 4,5 mm silná vinylová lamela, složená z několika PVC vrstev a mřížek. Je tedy jednoho složení. Pokládá se stejně jako u předchozího typu, plovoucím způsobem za pomoci zámkového spoje a tzv. click systému. Vzhledem k tomu, že je zde nutné nejdříve položit speciální podklad, je lepší se obrátit na profesionály, kteří Vám pokládku provedou – budete tak mít jistotu, že podlaha bude nainstalovaná přesně tak, jak má být.

Přední výrobci plovoucích vinylových podlah

K nejkvalitnějším značkám, které jsou u nás dostupné, patří zejména francouzský výrobce Gerflor a česká společnost Fatra. Oba výrobci mají ve svém sortimentu vysoce kvalitní, odolné a cenově dostupné vinylové podlahy a jejich produkty si můžete snadno objednat nebo koupit ve specializovaných prodejnách.

Kde se dají tyto podlahové krytiny koupit?

Vybavení domácnosti, jako jsou např. podlahy, je nejlepší kupovat od skutečných odborníků, kteří se v dané oblasti perfektně orientují, dokáží Vám poradit a nabízejí jen to nejlepší zboží. Mezi takové patří společnost Plancher, s.r.o., která kromě prodeje podlahových krytin a dveří poskytuje také další služby – jednou z nich je i odborná pokládka podlah. Více informací o této společnosti najdete na webových stránkách www.plancher.cz, kde si můžete prohlédnout i kompletní sortiment zboží.


27.04. 2016 09:14

Plovoucí vinylové podlahy Moduleo - click systém Plovoucí vinylové podlahy Moduleo Plovoucí vinylové podlahy Gerflor Plovoucí vinylové podlahy Fatra

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Masivní a vícevrstvé dřevěné podlahy : dostupný luxus pro váš interiér

Chystáte se rekonstruovat svůj byt nebo stavíte dům? Dříve či později před vámi vyvstane otázka, jakou zvolit podlahu. Vneste do interiéru dotek přírody a pořiďte si na zem dřevěnou podlahu, která je vhodná i pro celoplošné lepení k podkladu. Dřevěná podlaha má nejen své výhody, ale i úskalí. Odhalme si fakta o dřevěných podlahách. Dřevěné podlahy vám při správné údržbě ... Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Geflor - krása vinylových podlah

Vinyl je v podstatě odlišný obchodní název pro PVC. Jedná se tedy o syntetický materiál, který má v praxi řadu výhod. Které to jsou? Podlahy charakterizuje především dlouhá životnost. Vinyl je odolný vůči vlhkosti, díky tomu může být použit prakticky v libovolném prostředí. A to i tam, kde se kladou vyšší nároky na hygienu. Jedná se o materiál umělý, který „nechutná“ například roztočům. Nedrží se v něm ani plísně, podlahové krytiny z vinylu tak mohou mít v domácnosti i alergici.Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Lepené vinylové podlahy Gerflor Virtuo Classic 55, to pravé do každé místnosti

Na trhu se objevuje inovovaná kolekce celoplošně lepených vinylových dílců Gerflor Virtuo Classic 55, která vychází z původní kolekce Insight. Co lze od této vinylové podlahy očekávat? Významným rysem je tuhá konstrukce podlahy, která má celkovou tloušťku 2,5 mm. Díky tomu je lepená vinylová podlaha Gerflor Virtuo Classic 55 maximálně odolná. Potěší také užitná třída 33/42, která je vhodná i do prostor nesoucí specifikaci semi-contract... Zobrazit článek >