O plovoucích podlahách

Plovoucí podlahy je všeobecné označení podlah, které nejsou nijak spojené s podkladem. Tento název se často používá ve stavebních podlahových konstrukcích a používá se pro označení plovoucích roznášecích desek. V tomto článku si vysvětlíme, jak je to vlastně v případě plovoucích podlah.

Samotná lamela (plovoucí podlaha) je ve většině případů složena z nosné desky (např. MDF deska - dřevěná deska), horní nášlapné vrstvy (pohledová, pochozí nášlapová). Někdy je ve hladkém nebo strukturovaném provedení. Také se vyrábějí lamely s vrstvou uvnitř, která zajišťuje stálost objemu. Toto složení využívají dřevěné plovoucí podlahy s více vrstvami.

Výše bylo psáno, že podlahové krytiny mohou být k podkladu přilepeny, ale to se už nejedná o plovoucí podlahy. Plovoucí podlaze rozumíme tak, že nabízí pochozí vrstvu, která nadále pracuje a reaguje na vlhkost a teplotu v interiéru. Toto vše umožňuje pouze kvalitní plovoucí podlahy.

Teď něco o zásadách plovoucích podlah. Nejdůležitější je, že plovoucí podlaha nesmí být pevně přichycena k podkladu a ani s okolními stěnami v prostoru, kde jsou tyto podlahové krytiny namontovány. Lamely, ze kterých jsou plovoucí podlahy vytvářeny, musí obsahovat zámky, tedy systém uchycení pero a drážka.

Systém uchycení pero a drážka umožňuje skládání lamel na sucho, ale někdy se k sobě lamely lepí pomocí lepidla. Tento systém umožňuje spojení lamel k sobě a zároveň do jednoho celku, ať už se jedná o systém lepených nebo zámkových spojů.

Po dokončení montáže celé plochy plovoucí podlahy poté tato pochozí kompletní deska může začít pracovat, roztahovat se a smršťovat a to v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti. Plovoucí podlaha má tento název proto, že není nijak spojena s podkladem.

Obrovskou výhodou plovoucích podlah je, že je možnost pod ní namontovat akustickou, kročejovou podložku, která snižuje přenos kročejového, strukturálního hluku do ostatních konstrukcí a tím i do zbylého objektu. Další výhodou plovoucích podlah je jejich velmi rychlá montáž a dle potřeby i demontáž.

Velmi užitečné je vědět, že při instalaci plovoucí podlahy nemusíme řešit lepidla a další součásti, které přináší akorát nepříjemné zápachy. Musíme si ale uvědomit, že toto platí pouze, když se nejedná o plovoucí podlahy, kde jsou spoje lepené. V tomto případě je o něco složitější demontáž, protože se jednotlivé lamely od sebe musí silou oddělit. Systém spojení lamel se zámkem je pro demontáž mnohem snadnější, protože se oddělí bez poškození a dává možnost další montáže této podlahy.

U plovoucích podlah není vyžadována přílišná údržba, kterou naopak vyžadují jiné druhy podlahových krytin. Je zde myšleno například broušení, lakování, impregnace a podobně. Plovoucí podlahové krytiny jsou velmi ideální pro podlahové vytápění.

Moderní plovoucí podlahy nabízejí v dnešní době velmi rozsáhlý sortiment odstínů, struktur, které se dají velmi snadno zaměnit s originálem a napodobují například dřevo nebo jiné tradiční materiály. Oproti těmto materiálům jsou plovoucí podlahy s těmito vzory mnohem levnější.

Lamely plovoucích podlah jsou nabízeny také v různých velikostech a formátech. Toto rozhodnutí je pouze na novém majiteli plovoucí podlahy.

Seznam nejčastěji používaných plovoucích podlah:

  • laminátové plovoucí podlahy
  • dýhované plovoucí podlahy
  • korkové plovoucí podlahy
  • vinylové plovoucí podlahy
  • linoleové a PVC plovoucí podlahy
  • dřevěné dvou a třívrstvé plovoucí podlahy

Moderní plovoucí podlahy dnešní doby mají vysokou odolnost a dlouhou životnost v řádu několika desítek let. Toto závisí samozřejmě na značce výrobku a také na využívání a zacházení s plovoucí podlahovou krytinou.


19.05. 2015 08:41

Plovoucí podlahy - reference - Plancher.cz

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Masivní a vícevrstvé dřevěné podlahy : dostupný luxus pro váš interiér

Chystáte se rekonstruovat svůj byt nebo stavíte dům? Dříve či později před vámi vyvstane otázka, jakou zvolit podlahu. Vneste do interiéru dotek přírody a pořiďte si na zem dřevěnou podlahu, která je vhodná i pro celoplošné lepení k podkladu. Dřevěná podlaha má nejen své výhody, ale i úskalí. Odhalme si fakta o dřevěných podlahách. Dřevěné podlahy vám při správné údržbě ... Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Geflor - krása vinylových podlah

Vinyl je v podstatě odlišný obchodní název pro PVC. Jedná se tedy o syntetický materiál, který má v praxi řadu výhod. Které to jsou? Podlahy charakterizuje především dlouhá životnost. Vinyl je odolný vůči vlhkosti, díky tomu může být použit prakticky v libovolném prostředí. A to i tam, kde se kladou vyšší nároky na hygienu. Jedná se o materiál umělý, který „nechutná“ například roztočům. Nedrží se v něm ani plísně, podlahové krytiny z vinylu tak mohou mít v domácnosti i alergici.Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Lepené vinylové podlahy Gerflor Virtuo Classic 55, to pravé do každé místnosti

Na trhu se objevuje inovovaná kolekce celoplošně lepených vinylových dílců Gerflor Virtuo Classic 55, která vychází z původní kolekce Insight. Co lze od této vinylové podlahy očekávat? Významným rysem je tuhá konstrukce podlahy, která má celkovou tloušťku 2,5 mm. Díky tomu je lepená vinylová podlaha Gerflor Virtuo Classic 55 maximálně odolná. Potěší také užitná třída 33/42, která je vhodná i do prostor nesoucí specifikaci semi-contract... Zobrazit článek >