Dřevěné podlahy – jejich výhody a rozdělení

K nejoblíbenějším typům podlahových krytin patří již mnoho let dřevěné podlahy. Pro výrobu podlah je dřevo jedním z nejvhodnějších materiálů – velmi dobře se opracovává, výborně izoluje teplo, dobře vypadá a mnohdy je dřevěná podlaha skvělým designovým doplňkem, jenž podtrhne celkové ladění místnosti.

Dřevěné podlahy navíc můžete použít do různých místností – hodí se především do obývacích pokojů, do dětských pokojů, ale i do koupelen a dalších částí domu či bytu.

Podlahy ze dřeva se dělí na několik typů – na následujících řádcích si vysvětlíme, o jaké typy podlah se jedná a jaké jsou jejich charakteristické vlastnosti.

Jak dřevené podlahy rozdělujeme?

Veškeré podlahy ze dřeva můžeme v základu rozdělit do dvou hlavních kategorií – celomasivní dřevěné podlahy a vrstvené dřevěné podlahy. Mezi celomasivní dřevěné podlahy patří podlahová prkna, klasické parkety, průmyslové mozaiky nebo podlahy z exotických druhů dřeva. Do vrstvených podlah pak řadíme podlahy dvouvrstvé, třívrstvé a dýhované.

Celomasivní dřevěné podlahy

Parkety

Oblíbený a již tradiční druh podlahové krytiny, který se velmi snadno udržuje, dlouho vydrží a navíc jej můžete poskládat do různých vzorů. Parkety se vyrábějí z různých druhů dřeva, mezi ty nejběžnější patří dub nebo jasan.

Průmyslové mozaiky

V tomto případě se jedná o dřevěné podlahy, jež jsou složeny z malých dílků, vzájemně spojených páskami. Výhodou průmyslové mozaiky je mimo jiné její dlouhá životnost. Pokud jde o její povrchovou úpravu, nejvhodnější metodou je olejování.

Podlahová prkna

Hlavní předností podlahových prken je jejich vysoká odolnost a s tím spojená dlouhá životnost. Naopak tento typ dřevěné podlahy není určený pro využití do místností s podlahovým vytápěním.

Celomasivní exotické podlahy

Tento typ podlah je vhodný zejména pro náročnější zákazníky a vyznačuje se nadstandardní kvalitou a špičkovým zpracováním. Pro jejich výrobu se používají exotické dřeviny, mezi něž patří např. Merbau, Wenge, Zebrano nebo Americké Iroko. Často se využívají i k výrobě venkovních teras. Celomasivní exotické podlahy jsou vysoce odolné, kvalitní, mají dlouhou životnost a jejich jedinou nevýhodou je poněkud vyšší pořizovací cena.

Vrstvené dřevěné podlahy

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

Tyto podlahy mají vždy spodní vrstvu, která plní nosnou a stabilizační funkci, a horní vrstvu, jež je nášlapná. Povrchovou úpravu lze provést lakováním nebo olejováním. Co se týká materiálu na jejich výrobu, běžně se používá např. javor, dub, ořech, jasan, třešeň nebo iroko.

Třívrstvé a dýhované dřevěné podlahy

Třívrstvé dřevěné podlahy mají navíc ještě střední vrstvu, jež je vybavena speciálním zámkovým systémem. Dýhované podlahy se pak dělají jak ve dvouvrstvém, tak i ve třívrstvém provedení.


27.04. 2015 09:01

Dřevěné podlahy Dřevěné podlahy - dubové schodiště

Články Objev Podlahy

Objev Podlahy -

Masivní a vícevrstvé dřevěné podlahy : dostupný luxus pro váš interiér

Chystáte se rekonstruovat svůj byt nebo stavíte dům? Dříve či později před vámi vyvstane otázka, jakou zvolit podlahu. Vneste do interiéru dotek přírody a pořiďte si na zem dřevěnou podlahu, která je vhodná i pro celoplošné lepení k podkladu. Dřevěná podlaha má nejen své výhody, ale i úskalí. Odhalme si fakta o dřevěných podlahách. Dřevěné podlahy vám při správné údržbě ... Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Geflor - krása vinylových podlah

Vinyl je v podstatě odlišný obchodní název pro PVC. Jedná se tedy o syntetický materiál, který má v praxi řadu výhod. Které to jsou? Podlahy charakterizuje především dlouhá životnost. Vinyl je odolný vůči vlhkosti, díky tomu může být použit prakticky v libovolném prostředí. A to i tam, kde se kladou vyšší nároky na hygienu. Jedná se o materiál umělý, který „nechutná“ například roztočům. Nedrží se v něm ani plísně, podlahové krytiny z vinylu tak mohou mít v domácnosti i alergici.Zobrazit článek >

Objev Podlahy -

Lepené vinylové podlahy Gerflor Virtuo Classic 55, to pravé do každé místnosti

Na trhu se objevuje inovovaná kolekce celoplošně lepených vinylových dílců Gerflor Virtuo Classic 55, která vychází z původní kolekce Insight. Co lze od této vinylové podlahy očekávat? Významným rysem je tuhá konstrukce podlahy, která má celkovou tloušťku 2,5 mm. Díky tomu je lepená vinylová podlaha Gerflor Virtuo Classic 55 maximálně odolná. Potěší také užitná třída 33/42, která je vhodná i do prostor nesoucí specifikaci semi-contract... Zobrazit článek >